top of page

KLAMM HÁBORÚJA

Írta: Kai Hensel

Rendezte: Ákli Krisztián

SZEREPLŐ:

Klamm tanár úr    László Csaba

A Pécsi Harmadik Színház az Oberon Társulattal közösen 2016-ban osztályterem-színházi előadást hozott létre egy kortárs német szerző, Kai Hensel: Klamm háborúja című monodrámájából. A produkciót Ákli Krisztián rendezte, László Csabával a főszerepben. A Magyarországon még kevéssé ismert drámaírót 2002-ben ifjúsági irodalmi díjjal tüntették ki ezért a művéért.  

 

Az előadás rendezője, Ákli Krisztián maga is gyakorló pedagógus, aki a környezetében régóta érzékeli a tanári lét nehézségeit, visszásságait: azt, hogy pedagógusnak lenni egyszerre áldott és átkos állapot. E pálya esetében is igaz, hogy ugyanúgy, ahogy az élet más területein, ha az ember nem munkát választ, hanem hivatást, úgy az idő előrehaladtával annak egyre több hátulütőjével találkozik.

A darab alapszituációja az, hogy egy iskolai osztályban bekövetkezik a tragédia: öngyilkos lesz egy végzős diák, mert a némettanára nem engedi érettségizni. Az osztálytársai Klamm tanár urat okolják a történtekért, ezért levélben tudatják vele, hogy az óráin nem hajlandók együttműködni vele. Az események persze Klammot is kizökkentik a komfortzónájából, és a maga szűkös mozgásterén belül megpróbál különböző attitűdöket felvenni, hogy választ találjon a kérdéseire – időnként fenyegetően viselkedik, máskor partnerként tekint a tanítványaira, vagy épp igyekszik teljesen kivonulni az egészből. Eleinte csak az osztállyal veszi föl a harcot, később a kollégái, majd az egész iskolarendszer ellen. Az előadás ezeket a ,,stációkat” próbálja meg belesűríteni Klamm tanár úr harcába, pokoljárásába, s azt a kérdést feszegeti finoman, hogy egy tanárnak meddig kell tanárnak maradnia, s mikor kell, hogy ember legyen. E két dolgot lehet-e, szabad-e, érdemes-e összemosni?

Az alkotók elsősorban középiskolásoknak, a 16-19 éves korosztálynak szánják az előadást, de úgy vélik, nem lenne tanulság nélkül való, ha mindenütt kifejezetten a tanári karnak is eljátszhatnák. Feldolgozó foglalkozás nélkül, önálló, stúdiószínházi produkcióként is megállja a helyét a 70 perces előadás, mely egy huszonéves fiatal számára nyilván mást jelent, mint egy idősebb nézőnek, de az biztos, hogy mindannyiuk számára érvényes történetet mesél el. Mert nem az a lényeg, hogy egy tanárról szól, hanem az, hogy egy emberről.

A Pécsi Harmadik Színház tevékenységének fontos részét alkotják az osztályterem-színházi programok. Ennek keretében mutattuk be a Klamm háborúját a 2016/2017-es évadban, s játsszuk azóta is pécsi középiskolákban, de elvittük Komlóra, Barcsra és Kaposvárra is.

A produkció a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.

Sajtó megjelenések:

Bama.hu >

!
Widget Didn’t Load
Check your internet and refresh this page.
If that doesn’t work, contact us.
bottom of page