A SZENT CSALÁD
Az előadás időtartama 90 perc szünet nélkül
Rendezte: Vincze János Jászai
Írta: Schwajda György
Tér: Vata Emil, Vincze János
Jelmez: Hammer Edit
A rendező munkatársa: Tatai Gergő
Az előadás létrejöttét a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.
SZEREPLŐK
Az Anya Vári Éva
A nagyfiam Németh János
A kisfiam Bánky Gábor
A kislányom Tamás Éva
Öcsi Götz Attila
Mariska Füsti Molnár Éva
Szászné Bacskó Tünde
A nyomozó László Csaba
A fiú Tatai Gergő
Technikai munkatársak:
Adonics Attila, Kolonics Gábor, Ludvig Gábor, Mátrai Klára
Az 1985-ben napvilágot látott mű több mint három évtized múltán is húsbavágóan időszerű, és ennek a nagyszerű drámának a főszerepében tér vissza teátrumunkba minden idők egyik legkedveltebb pécsi színésznője, a Kossuth- és Jászai-díjas, Érdemes és Kiváló művész, Vári Éva, akinek rangos díjakkal elismert alakításai máig élénken élnek közönségünk emlékezetében. A Pécsi Harmadik Színházban Füst Milán, Örkény István és Spiró György sokrétű figuráit formálta már meg elementáris erővel a Boldogtalanok Húbernéjától a Tóték Mariskáján és a Macskajáték Orbánnéján át a Kvartett Feleség szerepéig.
Most Schwajda főhőseként egy szeretetre éhes, esendő öregasszonyt kelt életre, aki nemcsak kiszolgáltatott és szerencsétlen teremtés, de egy szörnyeteg is: pokollá teszi a környezete életét, pletykál és intrikál. Négy gyereket nevelt föl, és egyedül maradva foggal-körömmel harcol a szeretetükért. Hamis eszközökkel próbál vélt vagy valós igazáért küzdeni, de nem rosszaságból teszi mindezt, hanem azért, mert a kisszerű gonoszkodás elszórakoztatja. A lánya és a fiai sem rosszindulatból, szívtelenségből, hálátlanságból hanyagolják el, hanem mert más lett az életritmusuk, életformájuk, gondolkodásmódjuk. Szülő és gyermek közül egyik sem különb a másiknál. A körülmények, amelyek között az Anya él, a manipulációi, az ,,ellenfelek” és ő maga is olyan kisszerűek, hogy minden erőfeszítése komikumba fullad. Ettől válik a darab olyan abszurd komédiává, amelynek a mélyéről egy ember tragédiája süt át.
Schwajda György az a drámaíró, aki leginkább megfogadta Örkény István tanácsát, hogy az abszurdot nem kiagyalni kell, hanem föllelni az életben. Ábrázolásmódjának alapja, hogy minden, amit leír, alapjában véve valóságos, csakhogy ezt az abszurditásig fokozza – ebben a történetben is. A Vincze János rendezte előadás olyan szimultán mérkőzéshez hasonlít, amelyben a főszereplő mindig más ellenfelekkel mérkőzik. A szülőkhöz, a gyerekekhez, a többi emberhez fűződő viszonyaink tartalmára kérdez rá, és e viszonyainkat kell önmagunkban percről percre tisztáznunk.
Sajtó megjelenések:
Nagy Imre, 2019
https://www.jelenkor.net/archivum/cikk/15773/latogatok-az-alagsorban
Cseh Andrea Izabella, 2018
https://www.criticailapok.hu/archivum/2-uncategorised/39368-az-a-baj,-hogy-%C3%A9lek
Mészáros B. Endre, 2019
https://www.bama.hu/helyi-kultura/2019/01/egy-csodas-darab-ami-evekig-mehet